Miód manuka

Miód manuka – co to właściwie jest?

Miód manuka (https://www.bee.pl/9172-miod-manuka) jest rodzajem miodu. Jest on wytwarzany z krzewu miododajnego Manuka, który pochodzi z Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. Miód manuka ma dobroczynne działanie na organizm. Wykazuje m.in. właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Miód od dawna uznawany jest za naturalne źródło substancji antybakteryjnych i immunomodulacyjnych, które mają korzystny wpływ na cały organizm. Liczne badania dowiodły, że miód ma szeroki zakres działania na zdrowie człowieka.

Pochodzenie miodu manuka

Leptospermum scoparium to łacińska nazwa krzewu Manuka z rodziny Mersin. Występuje głównie w Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. Jest to zimozielony krzew osiągający wysokość ok. 2-5 m. Ma niewielkie wymagania glebowe i klimatyczne – bez problemu rośnie na glebach suchych lub narażonych na suszę. Rośnie jako roślina ozdobna w klimacie umiarkowanym, w ogrodach i szklarniach. Okres kwitnienia tej rośliny przypada na wiosnę i wczesne lato. Roślina jest wtedy wypełniona małymi białymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami, które wyglądają jak płatki. Krzew manuka jest rośliną miododajną, przez co możemy wytwarzać cenny miód manuka.

Właściwości miodu manuka

Unikalne właściwości terapeutyczne miodu manuka idą w parze z bardzo wysoką ceną. Wytwarzany jest z nektaru krzewu Manuka, który wcześniej pozyskiwany był przez pszczoły, dzięki czemu ma wyjątkowy i intensywny smak. Ponieważ miód manuka nie zawiera tak wysokiego stężenia nadtlenku wodoru, jak inne miody, naukowcy od dawna poszukują innych związków, które przyczyniają się do jego dobroczynnych właściwości.

Miód manuka. Jakie jest jego zastosowanie?

Miód manuka posiada właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne, przeciwzapalne i gojące rany dzięki obecności MGO, leptyny i kwasów fenolowych. Pomimo odkrycia tych substancji, mechanizm działania miodu jest nadal nieznany. Miód manuka ma większą zdolność antyoksydacyjną niż zwykły miód.

Działanie miodu manuka

Miód ten działa:

  • przeciwbakteryjnie,
  • przeciwwirusowo,
  • przeciwgrzybiczo.

Zmniejsza stan zapalny. Przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń i odleżyn. Miód manuka jest też dobry na cukrzycę. Osoby chore na cukrzycę powinny skonsultować się z lekarzem. Wynika to z wysokiej zawartości węglowodanów (a więc i wysokiego indeksu glikemicznego). Picie miodu bardzo szybko podnosi poziom cukru we krwi. Jest to więc niezwykle niebezpieczny stan dla osób z cukrzycą typu I i typu II. Spożywanie miodu manuka może wpływać na poziom cukru we krwi.